
Teren niegdysiejszej osady, po której do naszych czasów nie ostało się praktycznie nic poza kopcem ziemi otoczonym fosą. Za to po rewitalizacji obszaru grodziska Towarzystwo Żywej Archeologii organizuje fantastyczne pokazy - walki wojów, codzienne w IX i X wieku prace w pospolitych zawodach, opowieści przy uczcie… A wszystko w klimatach Słowian Pomorskich.

Zabytek neoklasycznej architektury pochodzący z drugiej połowy XIX stulecia, usytuowany w malowniczym parku porośniętym ładną i zróżnicowaną roślinnością. Park również wpisano do rejestru chronionych prawem obiektów zabytkowych. W przeszłości była to arystokratyczna rezydencja, dziś wnętrza Pałacu Morskiego służą m.in. eleganckim kawiarenkom i restauracjom.

Gąski “dostały” własną latarnię morską pod koniec XIX wieku. Ceglaną budowlę ukończono w 1878 roku. Jej wysokość to niespełna 50 metrów - widoki nie jednemu zaparły dech w piersi. Konstrukcja widnieje w rejestrze zabytków. Warto wspomnieć, że blisko latarni można znaleźć glinkę zieloną, znaną z właściwości leczniczych i wykorzystywaną w produkcji kosmetyków.

Niewielki Śmiechów może pochwalić się zabytkiem sakralnym wysokiej próby. Kościół Matki Bożej Królowej Polski zaczęto budować w końcówce XIII stulecia. Generalnie prezentuje typowy styl romański, jednak nieuniknione remonty i prace modernizacyjne odcisnęły piętno na wyglądzie konstrukcji. Szczególne walory ma aktualny wystrój wnętrza, zbliżony do oryginalnego.